Dlaczego i jak możesz stać się odnoszącym sukcesy IT Rekruterem

Rewolucja technologiczna skłoniła nas do przemyślenia sposobu w jaki postępujemy. Trudno dziś przywołać jakąkolwiek branżę lub rynek, na który technologia nie wpłynęła bezpośrednio lub pośrednio i odniosła z tego powodu korzyści. Rekrutacja może być jedną z jednostek biznesowych o największym potencjale zmian.

Dlaczego powinieneś zostać IT Rekruterem

Jeśli podążasz za trendami korporacyjnymi, musisz wiedzieć, że coraz ciężej jest o wykwalifikowanych technicznie specjalistów, którzy mają wymagania co do  zarządzania zasobami ludzkimi lub rozwiązań rekrutacyjnych, które zwiększą szanse na pozyskanie najlepszych talentów IT.

Oznacza to tworzenie procesów i narzędzi, które bardziej łączą się z tą publicznością. Aby to zrobić, trzeba mieć wiedzę techniczną lub chcieć ją pozyskać, by naprawdę się wyróżniać. Znalezienie rekruterów, którzy również mają takie zaplecze techniczne, nie jest łatwe, więc możesz sobie wyobrazić, jak bardzo rynek pragnie tych specjalistów.

Wraz ze wzrostem liczby możliwości dla rekruterów technologicznych, ci profesjonaliści stają się bardziej cenni i wyższy jest potencjalny zwrot finansowy.

Jak zostać odnoszącym sukcesy rekruterem technicznym

Aby zostać rekruteriem technicznym, trzeba być przygotowanym na unikalność tego rynku. Zobacz tutaj, jak możesz przygotować się na nadchodzące wyzwania.

Musisz zrozumieć i nauczyć się rozróżniać stosy technologii

Aby wyszukiwać, przeprowadzać wywiady i zatrudniać talenty IT, musisz mówić tym samym językiem. To oznacza stosy technologii. Musisz wiedzieć, jakie są wymagane kompetencje, doświadczenie i czego wymaga praca, aby znaleźć osobę idealnie pasującą do wakatu IT.

Stos technologiczny to języki programowania, narzędzia i technologie, które razem tworzą produkt końcowy. Ten produkt może być witryną internetową, aplikacją mobilną lub innym rozwiązaniem cyfrowym. Przykładami stosu technologicznego są front-end, back-end, full stack i mobile. Jeśli nie wiesz, co to wszystko oznacza, oto krótki przegląd:

Front-end: Ci programiści są odpowiedzialni i wykwalifikowani do tworzenia tego, co użytkownik zobaczy i z czym będzie wchodził w interakcję. Odnosi się to do strony interakcji klienta. Ci specjaliści muszą znać HTML, JavaScript i CSS.

Back-end: programiści tworzą tło interfejsu użytkownika, który określi funkcjonalność i wydajność produktu. Nazywany również po stronie serwera. Odpowiedzialni za to eksperci muszą znać PHP, Javę, Python i inne.

Full-stack: ten programista ma kwalifikacje do tworzenia zarówno rozwiązań front-end, jak i back-end. Muszą znać wszystkie wcześniej wymienione technologie i zawsze nadążać za najnowszymi trendami technologicznymi.

Urządzenia mobilne: jak sama nazwa wskazuje, ten programista ma kwalifikacje do tworzenia aplikacji mobilnych lub systemów. Produkty mobilne będą się różnić w zależności od systemu operacyjnego urządzenia, takiego jak iOS czy Android. Ci specjaliści zwykle znają Flutter, React Native i C#.

Musisz zrozumieć, czego szukają specjaliści IT

Jeśli jesteś już rekruterem, prawdopodobnie o tym wiesz. Ale w rekrutacji IT jest to jeszcze ważniejsze.

Na przykład, wiele lat przed wybuchem Covid-19, który zmusił miliony ludzi do pracy w domu, deweloperzy i inni specjaliści techniczni pracowali już zdalnie. Mówienie „możesz pracować w domu” w dzisiejszych czasach nie może być traktowane jako różnica.

Jednak innym ważnym czynnikiem dla tych specjalistów jest kultura firmy. Bez silnej kultury firmy, praca zdalna lub elastyczne godziny pracy nie są możliwe lub mogą stać się prawdziwym problemem, dlatego prawie 50% deweloperów powie, że środowisko i kultura firmy jest jednym z decydujących czynników przy rozważaniu stanowiska.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że większość tych specjalistów jest już zatrudniona. Badania pokazują, że prawie 80% programistów jest już zatrudnionych na pełnym lub niepełnym etacie, co stanowi kolejne duże wyzwanie dla rekruterów IT. Twoja oferta musi być na tyle dobra, aby mogli sobie pozwolić na odejście z bezpiecznej i wygodnej pracy, by przeskoczyć z Tobą w nieznane doświadczenie.

Należy również pamiętać, że większość kandydatów będzie należeć do pokolenia Y i Z, w zależności od stażu pracy na danym stanowisku. Dlatego powinieneś również wziąć pod uwagę inne przyciągające czynniki, takie jak różnorodność w firmie, wpływ społeczny, inicjatywy przyjazne środowisku i inne.

Wyróżnij się innowacjami w procesie rekrutacji

Mówimy o wiecznie zmieniającym się środowisku i powinieneś dostosować się do tej rzeczywistości. Pomiń nudne pytania i odręczny list motywacyjny, jeżeli chcesz udoskonalić proces rekrutacji, zaimponować kandydatom czy zachęcić ich do współpracy.

Ponieważ liczba wakatów rośnie w szybszym tempie niż nowi deweloperzy są wprowadzani na rynek, tajemnicą jest tworzenie i pielęgnowanie znaczących relacji w branży technologicznej. Nie tylko nawiązywanie kontaktów, ale realne zagłębianie się w to, co lubią programiści, o czym rozmawiają. Rekruterzy włączają się w te rozmowy, zmniejszając wyimaginowaną przestrzeń między talentem a rekruterem.

Nie trzeba dodawać, że należy nadążać za najnowszymi trendami w rekrutacji IT.  Liczba platform internetowych, które mogą pomóc w procesie rekrutacji, jest gigantyczna. Platformy te pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uporządkować cały proces.

Jeśli jesteś już rekruterem, który chce zgłębić tajniki rekrutacji technologicznej, ale nie wiesz, od czego zacząć, Madiff może Ci pomóc. Uważana za jedną z czołowych firm outsourcingowych i konsultingowych w dziedzinie HR w Polsce firma Madiff chce teraz rozszerzyć swoją sieć IT rekruterów, oferując: moduły szkoleniowe, bogatą bazę danych specjalistów IT i wiele innych, które pomogą Ci rozpocząć niezależną karierę rekrutacyjną w dziedzinie technologii. Zgłoś się tutaj do tego programu.

We use cookies to give you the best experience.